تفاوت سنگ کف و سرامیک برای خرید

تفاوت سنگ کف و سرامیک برای خرید

یکی از سوالاتی که در هنگام انتخاب مصالح ساختمانی پیمانکاران و یا کسانی که قصد بازسازی واحد مسکونی خود را دارند و به دنبال جواب آن هستند این است که، تفاوت سنگ کف و سرامیک در چیست؟ انتخاب کدام یک از این گزینه‌ها می‌تواند برای ساختمان اداری و یا مسکونی آن‌ها بهتر باشد. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم به پاسخ این پرسش بپردازیم.

معرفی سنگ و سرامیک
به طور کلی کفپوش اتاق، رنگ و بوی  کل فضای ساختمان و را مشخص می‌کند. این کفپوش باید شیک، بادوام، زیبا و به صرفه باشد تا نظر مشتری را به سمت خود جلب کند. به طور کلی  برای کسانی که نگاه تخصصی به سنگ ندارند، سنگ یک ماده جامد با استحکام بالا است که گاهی در ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما نگرش یک متخصص در این زمینه کاملاً متفاوت خواهد بود.

اگر شما نیز قصد استفاده از سنگ در ساختمان خود را دارید، بد نیست بدانید که سنگ‌ها بر اساس ظاهر، استحکام بدنه، فشردگی، یکنواختی، شکل و جنس به گروه‌های مختلفی دسته‌بندی می‌شوند.  اگر بخواهیم انواع این سنگ‌ها را نام ببریم امکان دارد حتی نام بعضی از این سنگ‌ها را هم نشنیده باشید. از انواع سنگ‌ها می‌توان به  سنگ تراورتن، گرانیت، مرمر، بازالت، کوارتزیت، ماسه‌سنگ وگنیس اشاره کرد که از آن‌ها به عنوان مصالح ساختمانی استفاده می‌شود.

سنگ‌ها به طور کلی از معادن سنگ سخت برای اهداف ساختمانی استخراج می‌شوند. سنگ‌هایی که به عنوان مصالح ساختمانی استفاده می‌شوند باید سخت، بادوام و مقاوم در برابر عوامل مخرب (مانند باران، آفتاب، مه و غیره) باشند.

اما در طرف مقابل سرامیک ها به عنوان مواد معدنی و غیرفلزی  دسته‌بندی می‌شوند. سرامیک‌ها عموماً از مخلوطی از خاک رس، عناصر خاکی، پودر و آب و شکل دادن به آنها به شکل دلخواه ساخته می‌شوند. هنگامی‌که سرامیک شکل گرفت، آن را در محلی با دمای بالا به نام کوره پخت می‌کنند. اغلب، سرامیک‌ها با مواد تزئینی، ضد آب و رنگ مانند، پوشانده می شوند که به عنوان لعاب شناخته می‌شوند.

از سنگ‌ها می‌توان در کف، دیواره‌ها و آبنماها استفاده کرد. سنگ مرمر، گرانیت، سنگ آهک، تراورتن و تخته‌سنگ تعدادی از محبوب ترین گزینه‌های سنگ طبیعی هستند. از آنجایی که سنگ‌ها کاملا طبیعی هستند رنگ‌های آن دارای تنوع بسیار است و هر سنگ  می‌تواند تنوعی با سنگ دیگر داشته باشد. سرامیک‌های ساخت دست بشر در موارد مختلفی از جمله کف، درب ورودی آشپزخانه، اتاق لباس‌شویی و حتی حمام خانه و مکان‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. فهمیدن این موضوع که در کدام قسمت از خانه‌ها، سنگ استفاده شده است و در کدام سرامیک کار سختی نیست. اصولا طرح‌های سرامیک تکراری هستند اما می‌توان گفت سنگ‌ها هر کدام هویت و شناسنامه مخصوص خود دارند.

تفاوت سنگ و سرامیک در چیست؟ کدامیک برای شما مناسب ترند؟
برای اینکه بدانیم کدام یک از متریال ساختمانی سنگ و سرامیک برای شما مناسبت‌تر هستند باید چندین فاکتور را در نظر بگیرید. برای انتخاب متریال مناسب فاکتورهایی از قبیل: دوام، تنوع پذیری، شرایط نگهداری، هزینه و مواردی از این قبیل بسیار مهم است و می تواند اثربخش باشد.

در زیر به معرفی هر یک از این عوامل و مقایسه تفاوت سنگ کف و سرامیک می پردازیم

1-    نگهداری سنگ و سرامیک:
هنگامی که کفپوش در جای خود قرار گرفت، تعمیر و نگهداری برای حفظ حالت ظاهری ضروری است. هر دو سنگ طبیعی و کاشی و سرامیک نیاز به تمیز کردن منظم دارند، اما روش انجام این کار بین این دو متفاوت است. نگهداری سنگ بسته به نوع سنگی که انتخاب می کنید تفاوت دارد همچنین وقتی صحبت از نگهداری روزمره می شود، از پاک کننده های اسیدی با سنگ طبیعی دوری کنید، زیرا استفاده از این مواد می‌تواند به سنگ آسیب برساند. کاشی  و سرامیک را باید با استفاده از یک جارو و یا دستمال نرم تمیز کنید تا از خط و خش افتادن بر روی آن‌ها جلوگیری شود. باید در نظر گرفت تمیز کردن کاشی به طور مدام مهم است زیرا این کثیفی‌ها باعث چسبیدن به کاشی می‌شود و می‌تواند به آن آسیب برساند. به طور کلی می‌توان گفت برای نگهداری و تمیز کردن، سنگ گزینه‌ی بهتری برای شما باشد.

2-  مقایسه ماندگاری و طول عمر سنگ و سرامیک:
تشکیل سنگ طبیعی هزاران سال طول می‌کشد و این باعث می‌شود سنگ بادوام و مقاوم باشد. بعضا سنگ‌ها متخلخل هستند و به یک درزگیر یا رزین نیاز دارند تا به پر کردن منافذ و مقاوم‌شدن مواد در برابر آب و لکه کمک کند. اگر انتخاب درستی از رزین‌ها وجود داشته باشد می تواند ماندگاری سنگ دو چندان شود.

در مقابل سرامیک و کاشی دارای درجه بندی های مختلف سختی است. برای انتخاب سرامیکی که دارای مقاومت بالایی باشد باید PEI بالاتری داشته باشد.

به عنوان یک نکته کلی باید در نظر گرفت، سنگ طبیعی زمانی که به درستی از آن مراقبت شود دوام بسیار بیشتری نسبت به سرامیک دارد.

3-  تنوع رنگی سنگ و سرامیک:
سبک خانه شما به تعیین کفپوش سنگ طبیعی یا سرامیک کمک می‌کند و اینکه کدام متریال به بهترین شکل می‌تواند برای آن مناسب باشد. سنگ طبیعی در طیف گسترده‌ای از رنگ‌های طبیعی، از رنگ‌های قرمز  تا رنگ‌های بژ و قهوه ای پر رنگ و سفید، لیمویی و نقره‌ای(سیلور) و حتی سبز  می باشد. این تنوع علاوه بر گزینه‌های زیادی که در اختیار مشتریان قرار می‌دهد، باعث می‌شود  که سنگ جلوه‌ی خاصی از زیبایی داشته باشد و قدرت طبیعت در داخل آن به خوبی دیده شود.

از آنجایی که کاشی و سرامیک ساخت دست بشر است، اصولا به صورت کپی‌هایی از روی سنگ‌ها تهیه می‌گردد، البته باید گفت سرامیک‌ها  در مواردی طرح‌هایی متفاوت از سنگ‌ها هم دارا هستند. سرامیک‌ها را می‌توان شبیه به سنگ طبیعی یا تخته‌های چوب سخت ساخت که البته نباید به خوبی سنگ طبیعی از آن نام برد.

4-  هزینه خرید سنگ و سرامیک:
از آنجایی که سنگ، طبیعی است، می‌تواند گزینه‌ای گران‌تر از سرامیک باشد. ظاهر مجلل و لاکچری سنگ باعث می‌شود،  در صورتی که بودجه لازم برای خرید آن فراهم گردد، ارزش آن را داشته باشد.

لزوما نمی‌توان گفت که کاشی و سرامیک یکی از گزینه‌های مقرون به صرفه  است، زیرا، در خود سنگ‌ها هم دسته‌بندی‌های مختلفی وجود دارد که بسته به تقاضای بازار، توانایی رقابت با سرامیک‌های ارزان قیمت را دارند. قیمت‌ سرامیک‌ها بسته به سبک، پرداخت و درجه انتخابی متفاوت است. حتی در بعضی از موارد، قیمت سرامیک‌ها می‌توانند از سنگ‌ها نیز بالاتر باشند. کاشی‌های بدون لعاب ارزان‌تر از کاشی‌های لعابدار هستند، اما در طول فرآیند نصب نیاز به یک فرآیند تکمیل اضافی نیز دارند.

5- نصب سنگ و سرامیک:
از نظر نصب و آماده سازی می‌توان گفت که برش سنگ سخت‌تر از سرامیک است و همچنین سنگ را با ملات ماسه و سیمان و با ضخامت‌های مختلف روی کف اجرا می‌کنند و در صورت ناهمترازی زیاد امکان تراز کردن آن هم وجود دارد. در مقابل سرامیک ها را با چسب به یکدیگر می‌چسبانند و در مواردی هم از دوغاب استفاده می‌کنند. در هر صورت می‌توان گفت با توجه به اینکه سنگ محصول لاکچری‌تر به حساب می‌آید هزینه نصب و اجرای بیشتر نسبت به سرامیک دارد، اما در مقابل می‌توان گفت که کیفیت اجرای سنگ به مراتب بهتر از سرامیک است.نظرات کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب درج نشده است