انواع اصطلاحات کاربردی در معرفی سنگ

انواع اصطلاحات کاربردی در معرفی سنگ

انواع اصطلاحات کاربردی در معرفی سنگ
هنگامی که قصد خرید سنگ از یک کارخانه و یا یک مغازه‌ی سنگ‌فروشی را داریم، ممکن است اصطلاحاتی روبرو شویم که می‌توانند برای ما ناشناخته باشند و ما را دچار سردرگمی کند. در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع اصلاحات سنگی بپردازیم و اطلاعاتی را در مورد انواع این اصطلاحات و نحوه به کارگیری آن‌ها به شما معرفی کنیم.

اصطلاحات مربوط به اندازه و سنگ
 در این دسته بندی ما با دو نوع اصطلاحات روبرو خواهیم شد، اصلاحات مربوط به اندازه و اصطلاحات مربوط به فرآوری و نوع ساخت و اجرای سنگ که به معرفی این نوع اصطلاحات به شما عزیزان می پردازیم.

کوپ سنگ (Stone Blocks)
سنگ کوپ سنگی است که از دل کوه استخراج می‌شود و به آن بلوک سنگ هم می‌گویند. این سنگ در هنگام فرآوری به اشکال مختلف در می‌آید. دسته‌بندی سنگ‌های کوپ بر اساس اندازه و کیفیت آن انجام می‌شود.

پلاک سنگ (Stone Plaque)
سنگهای برش داده شده (غالبا در اندازه های طولی) که از یک کوپ سنگ تهیه شده اند.

اسلب(slab)
سنگ اسلب یک سنگ فرآوری شده بزرگ با ضخامت کم ( معمولا 2 سانت) می‌باشد. از آنجایی که فراوری این سنگ‌ها دشوار و هزینه بر است و به ابعاد سنگ خامی که از آن بریده می‌شود مرتبط است، در رده‌ی سنگ‌های لوکس قرار می گیرد.

اصولا از این سنگ در مکان‌هایی مانند کف ساختمان، دیوارها و نماهای داخلی و خارجی، سرویس‌های بهداشتی و… استفاده می‌شود.

تایل (tile)
سنگ تایل(سنگ بریده) یکی از رایج ترین سنگ‌هایی است که در نما و فضای داخلی ساختمان‌ها به کار میرود. سنگ تایل معمولا به صورت 40 طولی (عرض 40 سانتی متر و طول آزاد) و ضخامت 1.8 سانتی متر عرضه می‌شود. اما بنا به سفارش مشتریان می‌تواند به ابعاد مختلفی اعم از 40*40، 60*60 و …. و ضخامت‌های  مختلف بریده شود. اصولا از این سنگ در مکان‌هایی مانند کف ساختمان، دیوارها و نماهای داخلی و خارجی، سرویس‌های بهداشتی و… استفاده می‌شود.

 

قیچی و بادبر
یک مدل از سنگ‌های فرآوری شده ساختمانی، سنگ‌های قیچی و بادبر هستند. این سنگ‌ها می‌توانند در دسته سنگ‌های تزئینی قرار گیرند و آن‌ها  را می‌توانیم از دسته سنگ‌های دکوراتیو به شمار آوریم. سنگ‌های قیچی و بادبر با توجه به ظاهر آن‎ها دارای شکستگی‌ها و شکل طبیعی سنگ‌های موجود در طبیعت هستند و مورد توجه بسیاری از معماران طراحی داخلی و خارجی و کسانی که می‌خواهند در نمای داخلی یا خارجی منزل خود تنوع ایجاد کنند، قرار گرفته است.  عرض‌های قابل فراوری سنگ قیچی 3، 5 و 7 سانتی‌متر و سنگ بادبر 10، 15 و 20 سانتی‌متر می‌باشد. قابل ذکر است سنگ بادبر، همان سنگ قیچی است اما همان‌طور که گفته شد عرض آن بیشتر است.

گلدونی
سنگ گلدانی هم نوعی سنگ خام است که از معادن استخراج می‌شود. از تفاوت های سنگ گلدانی و کوپ می‌توان به ابعاد کوچکتر و … آن اشاره کرد.

لاشه
سنگ لاشه، سنگی است که به همان صورتی که از معدن استخراج می‌شود، مورد استفاده قرار گیرد. این سنگ‌ها بدون اینکه شکل منظمی داشته باشند و یا  با استفاده از دستگاه‌های سنگبری فرآوری شده باشند، استفاده می‌شوند.

شمش (Stone Block)
سنگ یک تکه در حالت طولی با ارتفاع بالای ۲ متر و یا سنگ حجیم با ابعاد بالای ۵۰ سانت

این موارد اصطلاحاتی هستند که در معرفی اندازه و ابعاد هر نوع سنگ بیان می‌شوند که می‌توانند به صورت استاندارد از آن استفاده کرد.

اصطلاحات مربوط به فرآوری
مورد بعد استفادده از اصطلاحات مربوط  به فراوری و اجرای سنگ می‌باشد که به ترتیب زیر است.

بوک مچ (Book matched Slab)
وقتی دو عدد سنگ اسلب را که در بالا به معرفی آن پرداختیم در کنار همدیگر قرار می‌دهیم به صورتی که رگه‌ها و شکل ظاهری آن نیز یک تقارن زیبا و منحصر به فرد را تشکیل دهند. به همین صورت کافیست قطعات برش داده شده را در جهت مخالف هم فراوری کرد.

 

فورمچ (Four-Matched Slab)
در بوک مچ ما دو سنگ را در کنار یکدیگر قرار می‌دادیم، اما در فورمچ چهار عدد سنگ در کنار یکدیگر قرار گرفته به صورتی که دو عدد در بالا و دو عدد در پایین باشند و رگه‌ها و شکل ظاهری آن یک تقارن زیبا با محوریت مرکزی را تشکیل دهد. از این رو کافیست قطعات برش داده شده را در جهت مخالف هم فراوری کرد.

موج دار و بی موج
در سنگ‌هایی مانند سنگ تراورتن با توجه به طبیعی بودن سنگ و متنوع بودن لایه‌های قرار گرفته بر روی هم، در هنگام برش سنگ می‌توان لایه‌های مختلفی مشاهده کرد که می‌تواند به صورت موج‌دار و بدون موج باشد. حال اگر برش به نحوی باشد که هم راستا با لایه ها باشد این لایه ها دیده نمیشود و سنگ به اصطلاح بی موج برش خورده است.

اسکوپ سنگ
اسکوپ سنگ بدين معنی است كه سنگ‌هايی كه در تراز قائم استفاده می‌شود برای اطمينان از عدم شل شدن و سقوط آن و همچنین پایداری در حين زلزله، اسكوپ می‌شود. از این رو در آن سنگ را با قطعات فلزی خاص را به ملات پشت می‌چسباند که این کار باعث افزایش چسبندگی سنگ به نما خواهد بود.

بوش همر- بوشهر (Bush Hammered Stone)
ایجاد زبری بر روی سنگ‌ها از طریق ابزاری به اسم بوش همر که بر روی دستگاه ساب بسته می‌شود را اصطلاحا سنگ بوشهمر می‌گویند. بوش همر نوعی از فراوری سطوح سنگ‌ها هستند که به آن بوش سوزنی یا سند بلاست نیز می‌گویند. در این فرآوری لقمه های مخصوص بر روی دستگاه ساب نصب میشود که با حالت چکشی و دورانی بر روی سطح سنگ می چرخد و به صورت یکپارچه سطح سنگ را فراوری (به حالت برجسته سوزنی) میکند.

مضرس کردن
عملیات تبدیل سطح صیقلی (در اینجا سنگ) به سطحی و با اصطکاک بالا با فلیم یا ایجاد شیار و یا سند بلاست.

چرمی
به طور کلی چرمی کردن سنگ به فرایندی گفته می شود که سنگ با استفاده از دستگاه های مخصوص ساب زده می شود و رویه‌ی آن جنس مخملی پیدا می کند

انواع اصطلاحات کاربردی در مورد اصطلاحات فیزیکی و ظاهر سنگ

اصطلاحات مختلفی وجود دارد که از نظر اصطلاحات فیزیکی و ساختار وجود دارد که از آن‌ها در قسمت‌های مختلفی استفاده می‌شود. این اصطلاحات کاربردی را در مورد سنگ‌‎ها می‎‌توان استفاده کرد.

تخلخل
تخلخل در سنگ به طور کلی عبارت است از جذب آب، که میزان آب جذب شده در سنگ را نشان می‌دهد که بر حسب درصد وزن سنگ در شرایط بدون رطوبت است. جذب آب در سنگ‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد از این رو جذب آب در سنگ گرانیت کم و سنگ‌های آهکی و ماسه بالاتر است.

شوره سنگ
بعضی از سنگ‌ها به دلیل کیفیت بد سنگ و یا همچنین کیفیت پایین قراوری یا استفاده از آب‌های شور در هنگام نصب، دارای سفیدک‌هایی می‌شوند که به این سفیدک‌ها شوره سنگ می‌گویند.

شوره سنگ غالبا از املاح معدنی حاصل از تبخیر آب ملات پشت سنگ و ترکیات داخلی خود سنگ می‌باشد.

مقاومت خمشی و مقاومت سایشی در سنگ‌ها

 دو نوع مقاومت در سنگ وجود دارد که نوع اول آن مقاومت سایشی است و عبارت است از میزان سختی سنگ و مقاومت سنگ در برابر ساییده شدن در برابر اجسام مختلف و مقاومت خمشی عبارت است از میزان مقاومتی که سنگ در هنگام خم شدن و شکستگی از خود نشان می‌دهد.نظرات کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب درج نشده است